Rozmístění AED v Brně a Jihomoravském kraji

Příběhy zachráněných

Slečna Eva dnes 22.8.2018 slaví 17. narozeniny, vraťme se však o pár měsíců zpět. V březnu mladičkou dívku postihla náhlá srdeční zástava. Operátorka tísňové linky pomáhala po telefonu s resuscitací, kterou prováděli rodiče dívky. Na místo dorazili jako první příslušníci PČR, tzv. FIRST RESPONDEŘI, jednalo se o hlídku z Kuřimi. Pokračovali v provádění srdeční masáže a použili automatizovaný externí defibrilátor. Díky tomu se podařilo krevní oběh obnovit, další péče se ujali záchranáři, dívku ošetřili a převezli do Dětské nemocnice v Brně. „Byla to nejtěžší chvíle mého života, jsem šťastná, že to všechno takhle dopadlo,“ říká Eva Jelínková, maminka mladé pacientky. Její dceři přejeme k dnešním narozeninám jen to nejlepší, hlavně aby se brzy zcela zotavila.

 


 

Židlochovičtí policisté dorazili do Sokolnic, k náhlé zástavě oběhu muže středního věku, opět pomohlo AED, do doby příjezdu záchranářů prováděli policisté srdeční masáž a za pomoci defibrilátoru podali dva výboje. I tento příběh má šťastný konec: „Ani nevím, jak bych policistům a záchranářům poděkovala, jsou úžasní, jsem jim moc vděčná,“ říká dojatě paní Edita, družka zachráněného muže.

 


 

Únor 2018 Tišnovsko, Na tísňovou linku155 volala žena, že je její manžel v bezvědomí a nedýchá. Situace se stala na silnici, muž se nacházel v autě a operátorky ihned začala radit, jak poskytovat první pomoc a současně byl vyslán záchranný tým ZZS a first responder. Nejblíže byli profesionální hasiči ze stanice v Tišnově. Hasiči na místě převzali resuscitaci a použili AED. Ještě před příjezdem týmu ZZS se podařilo obnovit krevní oběh. Záchranný tým ZZS si pacienta následně převzal, zajistil nezbytně nutné ošetření a pacienta transportoval k nemocniční péči. Díky pomoci všech se muže podařilo zachránit a je dalším z těch, který se může díky fungujícímu systému vrátit zpět do života.

 


 

Dne 1.1.2018, u teprve 23tiletého muže. Mladík byl postižen náhlou zástavou oběhu v domácím prostředí. Bez jakýchkoli varovných příznaků si mladý muž začal stěžovat na nepříjemný pocit na hrudi a okamžitě za přítomnosti blízkých ztratil vědomí. Hovor na tísňovou linku byl komplikovaný ztrátou signálu, operátorky však okamžitě vyslaly týmy ZZS a dostupnou jednotku SDH s AED z obce Březí. Hasiči byli u pacienta během několika minut a okamžitě zahájili resuscitaci. AED doporučilo výboj a mladíkovi se dostala rychlá a kvalitní pomoc a opakovaná defibrilace ještě před příjezdem týmu ZZS. Posádky ZZS z Mikulova a Hrušovan nad Jevišovkou následně převzaly resuscitaci a pokračovaly v odborné přednemocniční péči za pomocí léků a přístrojů. Společnými silami se u mladíka v terénu podařilo obnovit krevní oběh a ten se postupně probral k vědomí. Už po několika dnech v nemocnici bylo jasné, že se mladý muž bude moci navrátit k plnohodnotnému životu bez zdravotních následků

 


 

Dne 22.12.2017 byl starší muž během hraní volejbalu postižen náhlou zástavou oběhu. Na místě události byl jako svědek v civilu profesionální hasič, který správně vyhodnotil, že je muž v bezvědomí a nedýchá normálně, a proto okamžitě zahájil resuscitaci. Další svědci volali na tísňovou linku 155. Operátorka okamžitě zajistila výjezd skupiny ZZS a přes KOPIS předala požadavek na pomoc „first respondera“ s dostupným AED. Až do příjezdu jednotky SDH Bratčice situaci na místě ve velice vypjaté situaci zvládal hasič, který neúnavně pokračoval v resuscitaci. Za pomoci podání výboje AED se dobrovolným hasičům a jednotce z PS Židlochovice podařilo dát pacientovi úspěšný výboj, který zvrátil patologickou srdeční aktivitu, a obnovit krevní oběh. Muž se po asi 10ti minutách od vzniku události probral k vědomí, následně si ho převzal tým ZZS a za odborné lékařské péče ho transportoval do nemocnice.

 


 

29. 8. 2017 - Úspěšná resuscitace - Brno
Dnes v nočních hodinách došlo na brněnském nádraží k náhlé zástavě oběhu u staršího muže. Svědky zástavy byli zaměstnanci nádraží, kteří ve spolupráci s operátorkou ZZS zahájili neodkladnou resuscitaci. Na nádraží je umístěn Automatizovaný externí defibrilátor. Tento přístroj byl při resuscitaci použit a byl podán defibrilační výboj, ještě před příjezdem ZZS. Společnými silami laických i profesionálních záchranářů se podařilo pacienta zresuscitovat a následně byl převezen do Fakultní nemocnice u sv. Anny na Urgentní příjem. Díky příkladné spolupráci svědků události, operátorkám ZZS, dostupnému veřejnému defibrilátoru a následné péči posádky ZZS byl muž v terénu zachráněn. Děkujeme všem, kteří se na záchraně podíleli.

 


 

Poslední den v lednu 2017 přijalo operační středisko ZZS JmK tísňovou výzvu o náhlém bezvědomí muže v obci Novosedly. Operátorka zahájila s volajícími ihned telefonicky asistovanou resuscitaci a současně vyslala tým ZZS. Operační středisko ZZS ihned aktivovalo záchranný řetězec first respondera s AED. Pro tuto adresu byla nejbližší dostupná pomoc first respondera prostřednictvím jednotky SDH Drnholec a proto KOPIS HZS JmK ihned vyslal tuto jednotu. Hasiči po příjezdu na místo převzali resuscitaci a použili automatizovaný externí defibrilátor, který vyhodnotil srdeční aktivitu jako vhodnou k podání výboje. Hasiči prováděli kvalitní resuscitaci za pomocí AED, rozšiřenou o ventilaci pomocí ambuvaku a kyslíku. Druhý výboj byl úspěšný a u pacienta došlo k obnovení oběhu. Zdravotnická záchranná služba přijela k pacientovi, který díky rychlé pomoci všech zachránců již byl po úspěšné resuscitaci. Náš tým pacienta převzal do péče a následně jej transportoval na koronární jednotku do Brna. Tento případ je jen dalším dokladem důležitosti systému rozšíření AED v JmK, kterému se ZZS intenzivně věnuje. Díky včasné aktivaci pomoci a kvalitní resuscitaci za pomoci AED se již podařilo zachránit mnoho životů a právě tento pacient je dalším z řady osob zresuscitovaných ještě před příjezdem ZZS. Všem, kteří přispěli za záchranu pacienta patří poděkování.

 


 

Na konci dubna 2016 došlo v obci na Brněnsku k náhlé zástavě oběhu u velice mladého muže. Operátor linky 155 okamžitě zajistil vyslání výjezdového prostředku ZZS. Na místě události byla shodou okolností zdravotní sestra, která zahájila resuscitaci. Pracovníci krajského operačního střediska správně zareagovali na dostupnost first respondera a okamžitě jej aktivovali. Na místo byl ve spolupráci s KOPIS vyslán profesionální tým hasičů, kteří ihned po příjezdu převzali resuscitaci a použili AED, které zajistilo hned dva defibrilační výboje. Na místo k probíhající resuscitaci za pomocí AED přijel tým ZZS a společnými silami všech zachránců se podařilo u mladého muže obnovit krevní oběh. Muž se následně probral k vědomí a byl transportován do fakultní nemocnice u sv. Anny k následné péči.

Na tomto případu se opět ukázalo, jak důležitý je systém plošného rozmístění AED v Jihomoravském kraji. Díky němu byl další, tentokráte velice mladý muž po resuscitaci v terénu transportován do zdravotnického zařízení nejen s obnovením životních funkcí, ale zcela bez neurologických následků. ZZS JMK děkuje všem, kteří se na záchraně mladíka podíleli. Šlo o vzorovou situaci, kdy došlo k spatřené zástavě oběhu, na místě byl člověk schopný poskytnout adekvátní první pomoc, operátorem byl vyslán first responder s AED, před příjezdem ZZS byla poskytovaná výborná resuscitace hasiči za podpory AED. AED doporučilo a podalo výboj a tým ZZS odvedl opět profesionální výkon. Další AED v našem systému si může připsat zachráněný život!