Rozmístění AED v Brně a Jihomoravském kraji

Aktuality

Když si báječnou ženskou vezme báječnej chlap

V ranních hodinách jednoho březnového dne zavolala na naši tísňovou linku žena z Prštic na Brněnsku, jejímu manželovi se zastavilo srdce. Na základě rad našeho operátora zahájila masáž a prováděla ji velmi zdatně, jednalo se totiž o zdravotní sestru. Zatímco statečná paní Larissa masírovala srdce svého jednapadesátiletého partnera, mířila na místo na základě pokynu našeho dispečinku jednotka dobrovolných hasičů z nedalekého Ořechova. Hasiči pokračovali ve stlačování hrudníku a kromě této činnosti použili také automatizovaný externí defibrilátor. Podali celkem dva výboje. To už přijížděla naše sanitka z výjezdové základny Ivančice a posléze přistál i vrtulník. Naši zdravotníci pokračovali v resuscitaci, podali léky a po velkém úsilí se podařilo obnovit životní funkce pacienta. Muže následně vrtulník transportoval k další péči do Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně.

Střih v čase, je tu začátek června… a tento muž, pan Petr, je zdráv a bez následků. Na fotce jej vidíte s manželkou a s hasiči (zleva Michal Cimrman, Lukáš Dvořák, František Fišer), na dalších fotkách je operátor Rudolf Hudec, který hovor přijímal a byl společně s paní Larissou na začátku příběhu záchrany lidského života. Na dalších fotkách jsou naše posádky, u sanitky stojí zleva Marek Zelinka, Michal Okáč a Otto Šacher, před vrtulníkem pak zleva Filip Janča, Martin Mucha a Petr Schwarz (pilot).

Všichni, kteří přiložili ruku k dílu, zaslouží náš obdiv. Panu Petrovi přejeme jen to nejlepší, především pak pevné zdraví a gratulujeme mu k báječné manželc

 

Nejprve šlo jen o góly, pak o mnohem víc… o život

Byla polovina dubna, schylovalo se k večeru a na fotbalovém hřišti v Žabčicích na Brněnsku se pilně trénovalo. Nikdo nemohl tušit, že během chvilky už nepůjde jen o góly, ale že začne opravdový zápas. Zápas o život jednoho z hráčů. Padesátiletý pan Rudolf náhle zkolaboval, a protože šťastnou shodou okolností na místě trénoval i náš záchranář Jakub Dvořáček, ihned se ujal poskytování první pomoci. „Okamžitě jsem rozpoznal zástavu oběhu a zahájil masáž srdce, dva kamarády jsem požádal o pomoc a řekl jim, co mají dělat. Další z přítomných zavolal na tísňovou linku, bylo naprosto jasné, že stav pacienta je kritický,“ popisuje zdravotník.

Naše operační středisko vyslalo na místo tři prostředky. Lékaře v setkávacím systému z pohořelické základny, inspektora provozu a záchranářskou posádku ze základny v Hustopečích. Dispečerka požádala o pomoc také operační středisko hasičů, na místo tak jako první dorazili first respondeři s automatizovaným externím defibrilátorem. Společně s naším záchranářem pak pokračovali v resuscitaci, AED doporučil výboj a vzápětí se podařilo obnovit srdeční činnost. „Pacientovi, který byl již při vědomí, jsme poskytli kyslíkovou terapii a podali léky, poté jsme jej převezli k další péči na urgentní příjem Fakultní nemocnice u svaté Anny. Chtěla bych moc poděkovat Jakubovi, který resuscitaci zahájil, také hasičům a samozřejmě všem svým kolegům, kteří byli na místě. Odvedli skvělou práci,“ říká spokojeně lékařka Eva Jiráčková. A že to byla skutečně skvělá týmová práce, o tom svědčí fakt, že pacient byl za pár dní propuštěn z nemocnice a zotavuje se. „Děkuji všem, kteří svedli boj o můj život, jsem vděčný a musím ocenit náročnou práci záchranářů, ale i dalších složek IZS. Rád jsem na tomhle světě zůstal, ještě mám plány,“ usmívá se pan Rudolf. Že už vypadá opravdu dobře, si můžete ověřit na fotce, kde je společně se záchranářem Jakubem Dvořáčkem. Na dalších fotkách můžete vidět lékařku Evu Jiráčkovou s kolegou Milanem Žákem, záchranářskou posádku tvořila Ladislava Dunajová a Bohuslav Zrza a na místě poskytoval pomoc také inspektor provozu Jakub Padělek. Významnou roli sehráli first responděři v podobě jednotky HZS ze stanice Židlochovice. Vzkazujeme všem, kteří se podíleli na záchraně života: děkujeme, krásná práce.

 

Zástava oběhu u silnice a zapomenutý ambuvak

Když německý řidič středního věku zaparkoval svůj vůz na silnici nedaleko Velké Bíteše, chtěl si asi jen udělat pauzu. Po vystoupení z auta však zkolaboval a jak se později ukázalo, došlo u něj k zástavě oběhu. Naštěstí se jednalo o zástavu spatřenou, na naši tísňovou linku zavolal kolemjedoucí řidič. Na místě zastavila také mladá žena a začala poskytovat první pomoc. Zahájila resuscitaci, na kterou pak navázali tzv. first respondeři, jednalo se o policejní hlídku, o jejíž vyslání požádal náš dispečink. Policisté pokračovali v masáži srdce, použili automatizovaný externí defibrilátor, který hned několikrát doporučil podání výboje. Vzápětí dorazil k pacientovi náš inspektor provozu, také on navázal na resuscitaci a podal další výboj. Po příletu vrtulníku se připojila lékařská posádka, rozšířila péči a znovu se dostal ke slovu defibrilátor. Na pomoc poté přijel i pozemní záchranářský tým. „Spojenými silami se nám po 17 minutách podařilo obnovit pacientův oběh, je to vždy velká úleva, když se vám na monitoru opět objeví křivka zachycující správný srdeční rytmus. Pacienta jsme zajištěného, zaléčeného a napojeného na řízené ventilaci transportovali na urgentní příjem Fakultní nemocnice Brno. Děkuji všem… kolegům záchranářům, policistům, ale také muži, který zavolal na linku 155 a ženě, která zahájila resuscitaci,“ říká lékařka Eva Freyová. A právě mladá žena, o které je v příběhu řeč, na místě ponechala svůj ambuvak, přístroj k provádění umělého dýchání. Rádi bychom jí jej vrátili, snad se k ní naše zpráva dostane. A co je nejdůležitější: pacient je podle našich informací na dobré cestě k zotavení a to je prostě nejvíc.

26.3.2021 - Muži se zastavilo srdce, resuscitace byla úspěšná

Minulý týden vyslalo naše operační středisko pomoc k pacientovi staršího věku, který zkolaboval v budově soudu v centru města Brna. Na místo vyrazil lékař v setkávacím systému, záchranářská posádka a inspektor provozu. Dispečink požádal o pomoc také hlídku PČR, která na místo přijela ještě před našimi zdravotníky.

Jednalo se o zástavu srdce, a tak policisté, tzv. first respondeři zahájili resuscitaci. Prováděli masáž srdce a použili automatizovaný externí defibrilátor, který postupně doporučil a následně také podal dva výboje. „Když jsme přijeli na místo, navázali jsme na resuscitaci a rozšířili péči. Pacienta jsme zaintubovali, napojili na řízenou ventilaci a zaléčili. Podařilo se nám obnovit jeho životní funkce. Určitě je na místě poděkovat kolegům policistům, jejich pomoc byla významná,“ říká lékařka Jana Hanzálková, která společně s ostatními zdravotníky o muže pečovala. Seniora následně sanitka převezla na urgentní příjem Fakultní nemocnice Brno. Tento příběh jasně ukazuje, že každá minuta se počítá, články záchranného řetězce do sebe zapadly a výsledkem je další zachráněný život. (MB)

29.1.2021 - Mladému muži se zastavilo srdce, resuscitace byla úspěšná

Ve středu dopoledne vyslalo naše operační středisko do centra města Brna lékaře v setkávacím systému, záchranářskou posádku a inspektora provozu. O spolupráci požádal dispečink také policejní hlídku. Ta přijela na místo jako první a zahájila resuscitaci mladého muže, který náhle zkolaboval v bufetu. Policisté prováděli masáž srdce a použili také automatizovaný externí defibrilátor, který podal výboj. Když přijeli na místo naši zdravotníci, navázali na resuscitaci a rozšířili péči. Pacienta zaintubovali, napojili na řízenou ventilaci a zaléčili. Po obnovení srdečního rytmu jsme zajištěného pacienta převezli do Fakultní nemocnice v Brně. Tento příběh znovu ukazuje, že každá minuta je cenná. A když funguje záchranný řetězec tak, jak má, šance na přežití a dokonce i na úplné uzdravení jsou vysoké. First responderům z řad PČR děkujeme za skvělou spolupráci. A pacientovi přejeme, aby se brzy zotavil. (MB)

4.12.2020 - Další zachráněný život za pomoci AED

O víkendu vyslalo naše operační středisko lékařskou posádku k muži středního věku na Blanensko, u nějž došlo k zástavě oběhu. Muž náhle zkolaboval, manželka zavolala na linku 155 a zahájila resuscitaci podle rad operátorky. Kromě lékařské posádky vyslal náš dispečink na místo také tzv. first respondery, tedy policejní hlídku a také dobrovolné hasiče z Letovic. Bylo jasné, že jde o každou vteřinu. Policisté byli na místě první, převzali masáž srdce a použili také automatizovaný externí defibrilátor, tzv. AED. Následně přijeli hasiči, kteří resuscitaci rozšířili o kyslíkovou terapii a dále spolupracovali s policií. AED doporučil výboj hned třikrát. Před podáním toho třetího dorazila na místo naše posádka. „Pokračovali jsme v masáži srdce a podali léky, zaintubovali jsme pacienta a napojili na řízenou ventilaci. Po pár minutách se nám podařilo obnovit oběh, srdce začalo znovu bít. Je to zásluha všech zúčastněných. Vytvořili dokonalý záchranný řetězec a děkuji jim za perfektní spolupráci,“ vysvětluje a doplňuje lékař Jan Mičín, který společně s kolegy zdravotníky pečoval o pacienta. Sanitka pak muže převezla na urgentní příjem Fakultní nemocnice u svaté Anny, kde pacientovi poskytli poresuscitační péči. Na fotografii vidíte zástupce všech týmů, které se na záchraně muže podílely. A je tam i paní Dita, manželka pacienta. Stála na samém začátku záchranného procesu, zahájila laickou resuscitaci a byla velmi statečná. Svému muži přivolala pomoc a vše dobře dopadlo. „Manželovi je lépe, už se zotavuje, čekají ho sice ještě další zákroky, ale snad už bude dobře. Chtěla bych moc a moc poděkovat všem. Záchranářům, policistům i hasičům, jsem neskutečně vděčná za manželův život.“

Radost sdílíme… a přejeme našemu pacientovi, aby se brzy uzdravil a dál si mohl se svou rodinou užívat hezkých životních chvil.

27.11.2020 - Chtěl pomoci, ale pomoc nakonec potřeboval on sám

Stalo se to v sobotu odpoledne v brněnských Žabovřeskách. Muž středního věku pomáhal neznámé ženě s opravou porouchaného vozu. Při snaze auto opravit však u muže došlo k srdeční zástavě. Žena ihned zavolala na linku 155 a podle rad operátora zahájila resuscitaci. K pacientovi už mezitím mířily tři prostředky, lékař v setkávacím systému, záchranářská posádka a inspektor provozu. Naši operátoři však také vyslali posádku PČR, tzv. first respondery. Ti byli na místě první, pokračovali v masáži srdce a použili také automatizovaný externí defibrilátor, který doporučil výboj. Na resuscitaci pak navázali naši zdravotníci, rozšířili péči a podařilo se obnovit oběh pacienta. Toho pak na řízené ventilaci převezli do Fakultní nemocnice Brno. Jeden článek záchranného řetězce krásně zapadl do dalšího. A ten zase do dalšího… Stav pacienta se podle našich informací pomalu lepší, přejeme mu brzké zotavení. A vy se můžete podívat na video PČR z místa události. Protože přesně tak to má vypadat. Díky všem, kteří se na záchraně tohoto muže podíleli.

 

23.9.2020 - Veřejný defibrilátor zachránil život

Včera v poledne vyslali naši operátoři do brněnského Komína lékaře v setkávacím systému a záchranářskou posádku k muži středního věku. Šel s kamarádem po ulici a udělalo se mu špatně, nastupující slabost ale vyústila v srdeční zástavu. Muž měl velké štěstí, protože se jednalo o tzv. spatřenou zástavu a nedaleko místa události se nacházel veřejně dostupný automatizovaný externí defibrilátor. Bylo tam hned několik lidí, kteří okamžitě začali poskytovat první pomoc. Tím se spustil záchranný řetězec. Ve spolupráci s naším operátorem prováděli svědkové události resuscitaci a vyzvedli AED z nedalekého boxu. Přístroj doporučil výboj, po jeho podání se podařilo obnovit krevní oběh muže, který se následně probral k vědomí, ještě před příjezdem našich posádek. Zdravotníci v terénu poskytli nezbytné zajištění pacienta a po ošetření jej převezli do nemocnice k další péči. Pacientovi přejeme brzké uzdravení a děkujeme všem, kteří se zapojili do záchranného řetězce. Všechny články zafungovaly skvěle.

 

14.8.2020 - Mladého muže postihla zástava oběhu, spolupráce policistů a záchranářů měla úspěšný konec

Ve středu odpoledne požádalo policisty hlídkové služby Brno o součinnost operační středisko Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje v rámci systému FIRST RESPONDER. Hlídka byla totiž v tuto chvíli nejblíže k hřišti v Horních Heršpicích, kde zkolaboval mladý muž. Při příjezdu policisté dispečinku potvrdili, že je muž v bezvědomí a nedýchá, a proto od svědků události převzali resuscitaci. Během pár okamžiků dorazila na místo i posádka zdravotnické záchranné služby. Policisté nadále významně a velmi úzce spolupracovali, dle pokynů zdravotníků pokračovali v srdeční masáži. Tato činnost je obzvláště v horkém počasí, které zrovna panovalo, velmi fyzicky náročná. Po více než třiceti minutách společné práce se podařilo obnovit srdeční činnost pacienta. Za stálé lékařské péče byl následně transportován na urgentní příjem Fakultní nemocnice Brno. Opět se ukázalo, že když do sebe všechny články záchranného řetězce zapadnou, odměnou za týmovou spolupráci je záchrana lidského života.

29.5.2020 - First respondeři napomohli k záchraně života

Předevčírem dopoledne vyslali naši operátoři do Kuřimi lékařskou posádku a také policejní hlídku, která na místo dorazila dříve než zdravotníci. Pacientem, který potřeboval pomoci, byl starší muž. Na ulici upadl do bezvědomí a přestal dýchat. Jak se později ukázalo, jednalo se o srdeční zástavu.

Policisté, tzv. first respondeři muže převzali od laiků, svědků události. Ti se snažili poskytnout pacientovi první pomoc dle instrukcí operátorky. First respondeři pak resuscitovali za pomoci AED, tedy automatizovaného externího defibrilátoru. Na doporučení přístroje podali jeden výboj a vytrvale pokračovali v masáži srdce.

„Když jsme přijeli k pacientovi, jeho krevní oběh byl už obnovený, kolegové od policie odvedli dobrou práci. Ale chválím i svědky události, kteří také k záchraně pacienta přispěli. My jsme péči rozšířili, muže jsme zaléčili, zkontrolovali jeho zdravotní stav a převezli k další péči na urgentní příjem Fakultní nemocnice Brno. Resuscitace byla úspěšná, protože články záchranného řetězce, které uvedlo do pohybu operační středisko, do sebe krásně zapadly díky dobře nastavenému systému plošného rozmístění AED,“ vysvětluje lékařka Hana Zdařilová, která se společně s posádkou na záchraně muže podílela. Pacientovi přejeme brzké uzdravení a všem zúčastněným děkujeme za skvěle odvedenou práci.

 

 

29.11.2019 - First responder + AED + operátoři a posádka ZZS = zachráněný život

Zdánlivě jednoduchá rovnice. Není ale jednoduché ji realizovat. Pojďme si to říct pěkně od začátku.

Pan Pavel z Tvrdonic na Břeclavsku pociťoval nevolnost, na hrudi ho nebolelo, jen se posadil na schody… a upadl do bezvědomí. Jeho partnerka zavolala na tísňovou linku a běžela pro pomoc k sousedovi, profesionálnímu a současně místnímu dobrovolnému hasiči Markovi. Dál necháme vyprávět právě paní Hanku. „… já nevím, co by bylo, kdyby soused Marek nebyl zrovna doma, když můj partner upadl do bezvědomí a zkolaboval. Na nic nečekal, ani sekundu neváhal, a byť je sám po operaci kolene, doběhl a ihned začal s masáží srdce. Nevím, co by bylo, kdyby tvrdoničtí hasiči neměli k dispozici automatizovaný externí defibrilátor. Přijeli do 5 minut. Nevím, co by bylo, kdyby nedorazila za několik dalších minut záchranka a … tak bych mohla pokračovat dál…“

Bylo to přesně tak. Marek Hunkař neúnavně masíroval srdce, jeho kolegové hasiči přijeli za pár minut, pokračovali v masáži a dvakrát za pomoci přístroje AED podali výboj. Za pár minut přijíždí i naše pozemní lékařská posádka. „Navázali jsme na resuscitaci a rozšířili péči. Přibližně po půl hodině se nám podařilo obnovit krevní oběh. Byla to velká úleva a já musím říct, že šlo o skvělou spolupráci všech zúčastněných. Paní Hanky, našich operátorů, pana Marka, first responderů z Tvrdonic a posádek ZZS,“ říká lékařka jihomoravské záchranky Sylva Havelková. Na místo pak dorazil i vrtulník, který naši operátoři vyslali, aby byl pacient co nejrychleji a nejšetrněji za stálé péče přepraven na Koronární JIP Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Zde navázala profesionální péče místních zdravotníků, a tak s radostí můžeme konstatovat, že ten pán na fotce je opravdu pan Pavel a že se mu daří čím dál tím líp, přestože si prošel akutním infarktem myokardu.

Příběh ať dokončí paní Hanka. „… jedno vím ale jistě. Všichni tito lidé byli ve správný čas na správném místě! Každého jednoho z nás může potkat neštěstí a nikomu to nepřeji. Ale bez těchto obětavých lidí by to bylo asi všechno jinak. Jestli je slovo DĚKUJI dostačující, pak říkám DĚKUJI! Díky Marku, díky Páni hasiči, díky Posádko záchranky, Hana“

Pane Pavle, brzy se uzdravte. A všem, kteří byli na místě a podíleli se na záchraně zdraví pacienta, posíláme obrovské poděkování za jejich úsilí a smeknutí kloboučku.

 

 

17.7.2019 - Dvakrát zachráněný: to je přece důvod k oslavě

O záchraně tohoto pacienta už jsme psali, ale pojďme si celý příběh připomenout, protože je pozoruhodný a má navíc navzdory závažnému námětu moc hezké vyvrcholení. Loni v létě, když byl pan Petr v práci, ztratil najednou vědomí a došlo u něj k zástavě oběhu. Stalo se to v jihomoravských Bořeticích, kolega pana Petra zavolal tísňovou linku 155 a spustil tak záchranný řetězec činností, které navazovaly jedna na druhou. Aktivací systému AED (automatizovaný externí defibrilátor) došlo k vyrozumění tzv. first responderů, dobrovolných hasičů z Kobylí. Jeden z jejich členů, pan Radomír Újezdský byl na místě dříve, protože se nacházel nedaleko. Společně s kolegou pana Petra pak prováděl masáž srdce, za chvíli dorazili dobrovolní hasiči s automatizovaným externím defibrilátorem, který postupně podal dva výboje. Následně se ve spolupráci s naší lékařskou posádkou podařilo muže zachránit. Měl infarkt a po léčbě v nemocnici se vrátil domů.

Před několika týdny pan Petr navštívil svoje kolegy, kteří zrovna pracovali na lešení. Přizvali jej k sobě, aby jim poskytl radu, jenomže jej opět postihla zástava oběhu. I tentokrát se vše seběhlo v Bořeticích. Kolega jej na základě instrukcí operátorky začal resuscitovat. Operátorka dokázala zcela správně vyhodnotit situaci, radila po telefonu, jak poskytnout první pomoc v nebezpečném prostředí a zároveň aktivovala automatizovaný externí defibrilátor (AED). Na místo opět jako první přijel pan Radomír a znovu pomáhal s masáží srdce. Znovu zasahovali dobrovolní hasiči z Kobylí, tentokrát společně s dobrovolnými hasiči z Bořetic, kteří jsou do systému AED nově zařazení. Resuscitace probíhala na lešení a vyžadovala od všech zasahujících vysoké nasazení. Defibrilátor dvakrát doporučil podání výboje, po nichž pak došlo k obnovení oběhu. Naše posádky, které vzápětí dorazily na místo, pak provedly následnou urgentní péči a transportovaly muže na ARO nemocnice v Břeclavi.

S radostí můžeme říct, že pacient se opět uzdravil a jeho manželka se rozhodla poděkovat těm, kteří se na jeho záchraně podíleli. „Jsem šťastná, že je můj muž v pořádku a svůj vděk chci vyjádřit tím, že jsem pro zachránce a manžela připravila společné setkání. Speciální dík patří paní doktorce Barboře Truksové za to, že systém AED neustále rozšiřuje. A děkuji i jejímu manželovi Tondovi, že naše dobrovolné hasiče práci s defibrilátorem tak dobře naučil,“ říká paní Iva. K příjemnému posezení pozvala pana Radomíra, zástupce jihomoravské záchranky i kolegy zachráněného muže, pány Erika Puce a Františka Babáčka, kteří statečně resuscitovali do příjezdu dobrovolných hasičů. A tak se konalo milé setkání, říkejme tomu třeba „oslava života“. Operátorka Monika Klusáková, která byla součástí celého záchranného řetězce, se usmívá: „Ano, je to oslava života, všichni, kteří jsme se této události zúčastnili, ať už jsme byli na místě či daleko od pacienta se sluchátkem v ruce, jsme udělali maximum pro záchranu muže se srdeční zástavou. Říkám tomu „záchranná síť“, podařilo se nám ji společně pevně držet a pána do ní chytit tak, abychom jej už neupustili… Je to nepopsatelný pocit, když jsme se tu dnes takhle ve zdraví mohli sejít.“

 

13.6.2019 - Časopis Kuráž: velký rozhovor o AED

Ve 3. čísle Časopisu Kuráž si tentokrát kromě jiného můžete přečíst rozhovor s lékařkou jihomoravské záchranky Barborou Truksovou Zuchovou, tématem je systém plošného rozmístění automatizovaných externích defibrilátorů. Je to zajímavé a poučné počtení. Možná i vy se dostanete do situace, kdy si budete muset poradit s poruchou srdečního rytmu, ať už u blízkého či zcela neznámého člověka. A pak se vám získané informace můžou hodit.

 

 

3.6.2019 - Dvakrát zachráněný

To, že je v Jihomoravském kraji nastavený systém first respondera s AED, je již standardem a každý nový příběh jen dokládá důležitost a významnost sytému. Měli jsme už spoustu emotivních příběhů a všechny jsou velice podobné. Náhlá zástava oběhu, laická resuscitace, first responder s AED, tým ZZS, nemocniční péče a návrat do života. Záchranný řetězec takto skvěle funguje a desítky lidí jsou díky němu zpět u svých rodin. Ovšem následující příběh je trochu jiný, odehrál se hned dvakrát. A co se tedy stalo? Jeden muž, dvě zástavy oběhu, 4 výboje AED…

V létě minulého roku, když byl muž v práci, z ničeho nic ztratil vědomí a došlo u něj k zástavě oběhu. Na místě zasahovali dobrovolní hasiči z Kobylí. AED podalo dva výboje a následně se ve spolupráci se ZZS podařilo muže zachránit. Měl infarkt a po léčbě v nemocnici se vrátil domů.

Před pár dny pracoval tentýž muž s kolegou v Bořeticích na lešení, najednou jej postihla opět zástava oběhu. Kolega jej na základě instrukcí operátorky ZZS začal resuscitovat. Operátorka odvedla perfektní práci, zvládla správně vyhodnotit situaci, radila po telefonu, jak resuscitovat v nebezpečném prostředí, ale i aktivovala AED. Na místě opět zasahovali dobrovolní hasiči z Kobylí, ale tentokrát společně s SDH Bořetice, kteří jsou do systému nově zařazení. Resuscitace probíhala na lešení a vyžadovala od všech zasahujících vysoké nasazení. AED dvakrát doporučilo podání výboje, po nichž pak došlo k obnovení oběhu. Týmy ZZS provedly následnou urgentní péči a transportovaly pacienta na ARO nemocnice v Břeclavi.

A milé poděkování přidáme na závěr: „Já bych chtěla moc poděkovat všem, co se na záchraně mého muže podíleli, kdyby jich nebylo, tak už není mezi námi, patří jim obrovské díky.“ Iva

 

 

17.5.2019 - Použití AED opět napomohlo k záchraně života

Před několika dny v centru Brna zkolaboval muž, který právě řídil auto. Pozorný a duchapřítomný svědek této události ihned volal tísňovou linku 155 a zastavil policejní hlídku, která zrovna byla poblíž. Policisté vyrazili okamžitě na pomoc, operátorce jihomoravské záchranky sdělili, že muž za volantem je v bezvědomí a má tzv. gasping, což je lapavé dýchání. Operátorka na základě těchto informací first respondery ujistila, že je nutné muže z vozidla vytáhnout a zahájit resuscitaci.

Policejní hlídka byla vybavená automatizovaným externím defibrilátorem, proto tento přístroj správně a včas použila, podaný výboj přispěl k obnovení oběhu. Na místě pomáhal i příslušník hasičského záchranného sboru, který zrovna procházel kolem.

Muže si od first responderů převzala lékařská posádka ZZS JmK, a protože došlo k opětné fibrilaci komor, bylo třeba znovu resuscitovat. Obnovení oběhu pak už bylo stabilní, muže naše posádka za kompletní přednemocniční péče převezla do nemocnice. „Velmi děkuji za pomoc policistům i záchranářům, přítel se zotavuje, byly to těžké chvíle, jsem vděčná,“ vzkázala nám partnerka zachráněného. Díky okamžitě poskytnuté pomoci ze strany pohotového svědka, rychlé reakci policistů, dostupnosti AED, zásahu záchranářů a následné nemocniční péči se pacient může vrátit zpět ke svým blízkým. A to je pro nás ta největší odměna.

15.5.2019 - Vypadá to jako pohádka, ale není to pohádka

Bylo, nebylo… V rámci Dne linky 155 došlo dnes v Brně na Moravském náměstí k mimořádnému setkání. Z Prahy přijel mladý muž, který měl na podzim v Mikulově zástavu oběhu, jeho srdce přestalo pracovat. Přijel také jeden ze svědků události, kteří se na místě snažili pomoci a začali masírovat srdce. A dostavila se i operátorka jihomoravské záchranky, která tomuto muži po telefonu radila, co má dělat. A přišli i first respondeři, mikulovští strážníci a hasiči, kteří k pacientovi přijeli s automatizovaným externím defibrilátorem a na základě doporučení tohoto přístroje podali výboj. Obnovili tak krevní oběh. A přišli také někteří ze zdravotníků, kteří na místě převzali resuscitaci a rozšířili péči, lékařka a záchranář, v osudný den přiletěli na místo vrtulníkem. Pacienta po zaléčení transportovali do Fakultní nemocnice u svaté Anny, kde se jej ujali další odborníci. Tihle všichni udělali maximum pro záchranu muže, zmíněného hned na začátku příběhu. Kruh se uzavřel a mladý život se podařilo zachránit. Není to pohádka, bylo to reálné, krásné, emotivní setkání: zachráněný a jeho zachránci. Pevný stisk ruky, slova díků, křehké okamžiky, na které se nezapomíná. A to všechno se stalo, fotka je důkaz.

 

29.3.2019 - Úspěšná resuscitace muže středního věku

V polovině tohoto týdne vyslali naši operátoři do centra města Brna lékařskou posádku k muži, který měl zástavu oběhu. Na místě probíhal tzv. TANR, tedy telefonicky asistovaná neodkladná resuscitace, kdy laikové podle pokynů operátora provádějí srdeční masáž. Ještě před záchranáři přijeli k události hasiči, kteří použili automatizovaný externí defibrilátor a podali tři výboje. Naše posádka pak v resuscitaci pokračovala a došlo k obnovení krevního oběhu. Pacienta středního věku zdravotníci zaintubovali, zaléčili a převezli jej k další péči na Koronární jednotku Fakultní nemocnice u svaté Anny. Společnými silami udělali svědci srdeční zástavy, operátoři, hasiči, záchranáři i zdravotníci v nemocnici vše pro to, aby muž byl v pořádku, přejeme brzké zotavení!

 

8.2.2019 - Zásah FIRST RESPONDERŮ v Kloboukách u Brna

„Chtěl bych vám všem prostřednictvím této zprávy moc poděkovat za záchranu života naší mamky v pátek 1.2. Nebýt vás, bylo by už asi pozdě. V neděli se probudila z umělého spánku a každým dnem se její stav lepší. Proč se to stalo, nikdo zatím neví. Teď je ale důležité pouze to, že je pořád s námi. Odvádíte skvělou práci, vy i záchranáři. Takže ještě jednou díky, přeji co nejvíce úspěchů a co nejméně takových zásahů. Miroslav“

Poděkování přišlo Sboru dobrovolných hasičů v Kloboukách u Brna a také my je chceme pochválit. Co se vlastně stalo? Na začátku února jsme byli přivoláni k ženě středního věku, která nečekaně zkolabovala. Svědek události popsal operátorce situaci, ta správně vyhodnotila, že jde o zástavu oběhu a zahájila tzv. TANR, tedy radila po telefonu, jak poskytnout první pomoc. Operační středisko zároveň vyslalo na místo posádku s lékařem a také zajistilo výjezd již zmíněné jednotky dobrovolných hasičů z Klobouk u Brna. Ta přijela na místo jako první a použila automatizovaný externí defibrilátor. Přístroj vyhodnotil srdeční rytmus a doporučil první a pak také druhý výboj. „Za to poděkování jsme moc rádi, byly to emočně vypjaté okamžiky, ale to si člověk v tu chvíli nesmí připouštět. Soustředili jsme se na správné provádění srdeční masáže a na práci s AED. Moc nás těší, že paní, které jsme pomohli, se zotavuje,“ říká Emil Rašner, velitel zásahu.

Když dorazil na místo tým záchranářů vyslaný ze základny v Hustopečích, měla pacientka již obnovený oběh, a tak jsme péči mohli dále rozšířit. „Musím dobrovolné hasiče pochválit, odvedli kus dobré práce. Pacientce jsme zajistili dýchací cesty a žilní vstup. Oběhově stabilní jsme ji pak transportovali do Fakultní nemocnice u svaté Anny,“ vysvětluje lékař Miloš Hons, který byl k případu společně se svou posádkou přivolán.

Zástava oběhu může přijít nečekaně, může postihnout kohokoliv, i velmi mladého člověka. Je důležité vědět, co je třeba udělat a že je třeba to udělat rychle. Automatizované externí defibrilátory mají k dispozici FIRST RESPONDEŘI, ale může se stát, že jej bude muset použít i laik, možná přímo vy. Nebojte se, operátorka na tísňové lince 155 vás v tom nenechá. Přístroje označené zkratkou AED jsou umístěné v boxech, například na obecních úřadech, na čerpacích stanicích, ale také třeba ve velkých obchodních centrech. Myslete na to, že klíčovou roli hrají první minuty… a nebojte se pomoci.

 

 

17.1.2019 - Rudík má tátu a my máme radost

„Mockrát děkuji všem ze ZZS JmK za skvěle odvedenou práci, bez nich by náš synek, kterému nejsou ani dva roky, neměl tatínka, a já životní oporu. Klára“

Paní Kláře děkujeme za ocenění našeho úsilí a pojďme zavzpomínat, co se vlastně stalo loni v září v Mikulově. Mladý muž měl srdeční příhodu, ještě stihnul slézt z kola, ale pak zkolaboval. Na místě byli svědci události, kteří ihned zavolali tísňovou linku 155. Zatímco jedna operátorka laikům radila, jak poskytnout první pomoc, druhá zaktivovala FIRST RESPONDERY, kteří vyrazili na místo s automatizovaným externím defibrilátorem. Třetí operátorka mezitím už vyslala na místo sanitku a vrtulník. Také operační středisko HZS JmK vysílá na místo svoji jednotku z Mikulova.

Jako první přijíždějí k mladému pacientovi se zástavou oběhu strážníci městské policie, použijí AED, ten vyhodnotí srdeční rytmus, first respondeři podají první výboj. Na místo následně dojíždí hasiči z Mikulova a resuscitaci rozšiřují i o dýchání s pomocí kyslíku. To už přijíždí sanitka a přistává vrtulník, zdravotníci přebírají pacienta, jehož krevní oběh už je obnoven, a zajišťují další potřebnou rozšířenou péči. Muže pak transportují do Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, kde se postarají další odborníci.

Jednotlivá kolečka bezchybně fungujícího stroje do sebe zapadla, výsledkem je zdravý muž, otec rodiny. Je bez následků a my z toho máme obrovskou radost.

9.12.2018 - Když do sebe zapadnou všechny články záchranného řetězce…

V pátek večer přijala tísňová linka 155 prosbu o pomoc staršímu muži, který při hraní kuželek upadl do bezvědomí a přestal dýchat. Operátor rozpoznal vážnost situace a ihned zahájil tzv. TANR, tedy telefonickou asistovanou neodkladnou resuscitaci. Svědkové události se podle pokynů snažili obnovit životní funkce, operátor zatím vyslal na místo záchranáře, ale také first respondery, v tomto případě šlo o profesionální hasiče z Rosic.

Hasiči hned po příjezdu převzali resuscitaci a použili automatizovaný externí defibrilátor. Hned první výboj byl úspěšný a pacientovi se obnovil krevní oběh. V době příjezdu záchranné služby na místo byl pacient sice ještě v bezvědomí, ale již pravidelně dýchal. Zdravotníci mu poskytli rozšířenou péči a převezli jej do brněnské nemocnice.

Děkujeme všem, kteří se na záchraně tohoto muže podíleli a přejeme mu, aby se vrátil brzy do normálního života.

 

 

31.8.2018 - AED opět napomohlo k záchraně života

„Chtěl bych Vám alespoň touto cestou poděkovat. Dne 27. 8. 2018 jsem telefonoval na linku 155 z důvodu kolapsu mojí manželky. Operátorka byla skvělá, profesionální, výborný organizační talent a moc mi pomohla. Chtěl bych zároveň pochválit profesionální přístup záchranářů, policistů a dobrovolných hasičů, všichni udělali maximum pro záchranu života mojí manželky. Ještě jednou Vám všem děkuji. Jaroslav“

A co se vlastně stalo? Operátorky KZOS přijaly v nočních hodinách výzvu od muže z okolí Letovic, manželka volajícího, žena středního věku, náhle ztratila vědomí a přestala dýchat. Operátorka ihned začala muže po telefonu navigovat, jak má provádět resuscitaci. Zároveň byl vyslán lékařský záchranný tým z Boskovic a aktivován systém First responder s AED.

Na místo byli okamžitě vysláni také policisté z Letovic a jednotka dobrovolných hasičů. Policisté okamžitě po příjezdu převzali resuscitaci, nalepili defibrilační elektrody AED a přístroj doporučil podání výboje. Do boje o záchranu života se zapojili také hasiči, probíhající resuscitaci rozšířili o používání kyslíkové terapie. Do doby příjezdu týmu zdravotnické záchranné služby tedy na místě probíhala resuscitace za pomoci AED a ventilace s podporou kyslíku.

Když na místo přijeli záchranáři, pokračovali v resuscitaci doplněné o další léčebné úkony. Společnými silami všech se podařilo obnovit základní životní funkce, sanitka pak pacientku převezla do brněnské fakultní nemocnice k následné péči. Jsme rádi, že všechno dobře dopadlo a zachráněné ženě přejeme brzké zotavení a úspěšný návrat do běžného života.

 

29.8.2018 - AED na čerpacích stanicích

Možná jste to už zaregistrovali, na českých čerpacích stanicích se postupně zabydlují automatizované externí defibrilátory, účinná pomoc při srdeční zástavě.
Více na www.vitalia.cz

 

22.8.2018 - FIRST RESPONDER + AED = NADĚJE NA ZÁCHRANU ŽIVOTA

Příběh první:
Slečna Eva dnes slaví 17. narozeniny, vraťme se však o pár měsíců zpět. V březnu mladičkou dívku postihla náhlá srdeční zástava. Operátorka tísňové linky pomáhala po telefonu s resuscitací, kterou prováděli rodiče dívky. Na místo dorazili jako první příslušníci PČR, tzv. FIRST RESPONDEŘI, jednalo se o hlídku z Kuřimi. Pokračovali v provádění srdeční masáže a použili automatizovaný externí defibrilátor. Díky tomu se podařilo krevní oběh obnovit, další péče se ujali záchranáři, dívku ošetřili a převezli do Dětské nemocnice v Brně. „Byla to nejtěžší chvíle mého života, jsem šťastná, že to všechno takhle dopadlo,“ říká Eva Jelínková, maminka mladé pacientky. Její dceři přejeme k dnešním narozeninám jen to nejlepší, hlavně aby se brzy zcela zotavila.

Příběh druhý:
Židlochovičtí policisté dorazili do Sokolnic, k náhlé zástavě oběhu muže středního věku, opět pomohlo AED, do doby příjezdu záchranářů prováděli policisté srdeční masáž a za pomoci defibrilátoru podali dva výboje. I tento příběh má šťastný konec: „Ani nevím, jak bych policistům a záchranářům poděkovala, jsou úžasní, jsem jim moc vděčná,“ říká dojatě paní Edita, družka zachráněného muže.

Závěr:
Spolupráce PČR a ZZS JmK nese ovoce v podobě zachráněných životů, každá minuta se počítá a použití AED je při zástavě oběhu klíčové. Důležité však není jen pořízení defibrilátorů samotných, ale také soustavné vzdělávání a zaškolování FIRST RESPONDERŮ. A přesně na tom budou složky IZS i nadále pracovat a svoji spolupráci rozvíjet. Péče o zdraví a život je to, na čem nám záleží.

 

19.8.2018 - Použití AED opět pomohlo

Operátoři Jihomoravské záchranky dnes vyslali do aquaparku v Pasohlávkách lékařskou posádku a inspektora provozu. Pacientku postihla srdeční zástava. Plavčík ženu resuscitoval za pomocí AED, poté si ji převzali záchranáři, na řízené ventilaci pacientku převezli do Fakultní nemocnice v Brně.

 

 

2.8.2018 - Další zachráněný život díky AED a systému FIRST RESPONDER

Ve večerních hodinách v polovině července přijali operátoři ZZS JmK tísňovou výzvu o náhlém bezvědomí a bezdeší u muže středního věku z okolí města Brna. Okamžitě zahájili po telefonu resuscitaci a aktivovali systém FIRST RESPONDER s AED. Nejblíže dostupní byli v tu chvíli příslušníci PČR a dorazili na místo v prvních minutách. Ihned převzali resuscitaci a AED doporučilo podání výboje. Policisté prováděli resuscitaci s pomocí AED do doby příjezdu týmu záchranářů.

 

 

19.4.2018 - AED dostalo další ocenění, tentokrát v anketě Hasič roku 2017

„Mám obrovskou radost, 2. místo v kategorii Projekt roku považuji za velký úspěch. Je to odměna pro nás pro všechny, kteří se dennodenně podílíme na tom, aby systém plošného rozmístění automatizovaných externích defibrilátorů co nejlépe fungoval," říká s úsměvem lékařka jihomoravské záchranky Barbora Zuchová Truksová.
Více na Youtube

29.3.2018 - Systém plošného rozmístění AED získal Zlatý záchranářský kříž

Vítězové letošního devatenáctého ročníku o nejlepší záchranářský čin roku 2017 dnes odpoledne převzali ocenění z rukou prezidenta republiky Miloše Zemana na Pražském hradě.

Jednou z vyznamenaných byla také lékařka Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje Barbora Truksová Zuchová.
„Ocenění patří všem, kteří na rozmístění automatizovaných externích defibrilátorů již spoustu let pracují. Chtěla bych poděkovat celému týmu, který se na vytvoření systému podílel, a současně i těm, kteří stojí za jeho každodenní realizací. Každý pacient, který se díky projektu vrátil do aktivního života, je odměnou za vynaloženou práci,“ vysvětluje autorka projektu.

Posláním Zlatého záchranářského kříže je ocenit výjimečné, profesionálně zvládnuté zásahy hasičů, zdravotníků, vojáků, policistů a jiných složek integrovaného záchranného systému. Vyznamenání je určeno dobrovolníkům a profesionálům, neziskovým organizacím působícím v oblasti záchranářství, oceněny jsou obětavé činy první pomoci laiků - dětí i dospělých - smyslem projektu je podpořit význam záchranářské profese. Zlatý záchranářský kříž je časopisem RESCUE report každoročně vyhlašován již od roku 1999, letos do redakce dorazilo 76 nominací.

Jak se psal příběh AED na jižní Moravě

Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje pracuje již řadu let na systému „First responder s AED“. Jedná se o poskytování okamžité pomoci pacientům, kteří jsou přímo v terénu postižení náhlou zástavou oběhu, a to ještě před příjezdem zdravotnické pomoci.

V roce 2013 začala jihomoravská záchranka zavádět nejprve v Brně systém plošného rozmístění automatizovaných externích defibrilátorů (AED). Prvotní myšlenka vytvořit možnost dostupnosti defibrilátorů pro veřejnost vznikla ve spolupráci ZZS JmK a Fakulty sportovních studií MU v Brně. Po počátečním nastavení systému se zahájila spolupráce se složkami IZS v roli First responderů, v roce 2014 se do projektu zařadily jednotky požární ochrany (profesionálové i dobrovolníci) a v roce 2015 začala na systému intenzivně spolupracovat i Policie ČR (Krajské ředitelství JmK).
Nejde přitom jen o rozmístění defibrilátorů, ale také o soustavné vzdělávání, je třeba zaučovat a zdokonalovat First respondery, posilovat klíčovou roli operačních středisek. Celá řada zachráněných životů je velkým zadostiučiněním. Výsledkem obrovského úsilí je propracovaný komplexní systém, který je nabízen k realizaci i dalším krajům v ČR i mimo ni. Některé kraje systém převzaly v plné podobě, nebo jim byl inspirací vedoucí k vlastní realizaci. Vytvoření systému AED na jižní Moravě bylo jednou z hybných sil, díky kterým se v ČR stala dostupnost okamžité pomoci pacientům s náhlou zástavou oběhu standardní, a téměř všechny kraje v ČR již mají nastavenou pomoc ještě před příjezdem profesionálních záchranářských týmů.

V Jihomoravském kraji je v současnosti rozmístěno již 135 AED a na realizaci se podílí mnoho partnerů: HZS Jihomoravského kraje, obecní jednotky SDH, PČR, MP, město Brno, Jihomoravský kraj a další subjekty. Dopad systému není jen v absolutních číslech zachráněných, ale v návratu každého jednotlivého člověka do aktivního života. Ocenění patří širokému realizačnímu týmu a hlavně všem základním složkám IZS, jejichž příslušníci, zaměstnanci a členové se na záchraně pacientů se zástavou oběhu denně podílejí.

 

 

29.3.2018 - Záchrana mladé dívky

V tomto týdnu přijaly operátorky výzvu o náhlém bezvědomí u velmi mladé dívky. Okamžitě byla zahájena resuscitace po telefonu a dispečerka vyslala na místo záchranáře. Vzhledem k tomu, že šlo o každou minutu, byli na pomoc vysláni i policisté proškolení v poskytování resuscitace a vybavení přístrojem AED. Díky společnému úsilí všech a díky použití automatizovaného externího defibrilátoru se podařilo ještě v terénu obnovit oběh a mladá pacientka byla předána k následné péči do nemocnice.

 

 

20.3.2018 - „Naše“ AED tramvaj už jezdí po Brně

Zelená tramvaj s červeným srdcem je součástí informační kampaně města Brna, jejímž cílem je rozšířit povědomí o automatizovaných externích defibrilátorech. Grafika na tramvaji radí Brňanům, ale i návštěvníkům města, jak s AED správně zacházet. Automatizované externí defibrilátory zachraňují stále častěji, šanci na život dávají pacientům každého věku.

„Největší šanci na přežití mají ti, jejichž srdeční zástava je takzvaně spatřená a je okamžitě zahájena kvalitní resuscitace a rychle dostupné AED. Proto nám tolik záleží na tom, aby lidé o automatizovaných externích defibrilátorech věděli a uměli je použít,“ uvedla autorka projektu MUDr. Barbora Truksová Zuchová.

S každou minutou prodlevy se zahájením resuscitace klesá naděje na záchranu člověka o 10 procent. Při včas zahájené a správně provedené resuscitaci pomocí AED, která vždy musí být zkombinovaná s masáží hrudníku, se naděje na přežití postiženého pohybuje mezi 70 a 80 procenty. Při náhlé srdeční zástavě často nastane takzvaná fibrilace komor. Právě v této fázi pomůže včasný elektrický výboj, který dá pacientovi defibrilátor.

AED je zařízení určené pro laiky, které je schopno analyzovat křivku EKG a vést laického zachránce hlasovými pokyny i pokyny na obrazovce k provedení resuscitace správným způsobem a v případě potřeby i k provedení bezpečné defibrilace.

Defibrilace je odborný postup, který je schopný zrušit významnou poruchu srdečního rytmu vedoucí k zástavě oběhu. Pokud se lidé s takovýmto postižením zdraví setkají, operátorka jim pomocí tísňové telefonní linky 155 poradí, kde najdou nejbližší externí defibrilátor v případě, že je k dispozici, a jak s ním mají pracovat, než přijedou záchranáři.

20. 3. 2018 - AED zachraňují stále častěji, šanci na život dávají pacientům každého věku

V roce 2017 byl systém „first respondent“ aktivován v 311ti případech. Díky včasné a kvalitní pomoci s použitím automatizovaných externích defibrilátorů (AED) se podařilo v terénu zachránit 113 pacientů. Úspěšnost systému nejvíce dokládají příběhy konkrétních zachráněných, kteří by bez fungujícího záchranného řetězce a spolupráce first responderů s AED zemřeli a nebo skončili s těžkým neurologickým postižením. Právě takové, jaké Vám dnes představíme.

Příběhy zachráněných
Dne 22.12.2017 byl starší muž během hraní volejbalu postižen náhlou zástavou oběhu. Na místě události byl jako svědek v civilu profesionální hasič, který správně vyhodnotil, že je muž v bezvědomí a nedýchá normálně, a proto okamžitě zahájil resuscitaci. Další svědci volali na tísňovou linku 155. Operátorka okamžitě zajistila výjezd skupiny ZZS a přes KOPIS předala požadavek na pomoc „first respondera“ s dostupným AED. Až do příjezdu jednotky SDH Bratčice situaci na místě ve velice vypjaté situaci zvládal hasič, který neúnavně pokračoval v resuscitaci. Za pomoci podání výboje AED se dobrovolným hasičům a jednotce z PS Židlochovice podařilo dát pacientovi úspěšný výboj, který zvrátil patologickou srdeční aktivitu, a obnovit krevní oběh. Muž se po asi 10ti minutách od vzniku události probral k vědomí, následně si ho převzal tým ZZS a za odborné lékařské péče ho transportoval do nemocnice.
„Největší šanci na přežití mají pacienti, pokud je jejich srdeční zástava tzv. spatřená a je okamžitě zahájena kvalitní resuscitace a rychle dostupné AED. Tento muž by bez pomoci zemřel a jeho příběh je jasným dokladem toho, že ani délka KPR, ani věk nemusí být faktorem, který má vliv na kvalitní přežití“ uvedla autorka projektu MUDr. Barbora Truksová Zuchová.

K další úspěšné resuscitaci za pomoci AED došlo jen pár dní poté, dne 1.1.2018, u teprve 23tiletého muže. Mladík byl postižen náhlou zástavou oběhu v domácím prostředí. Bez jakýchkoli varovných příznaků si mladý muž začal stěžovat na nepříjemný pocit na hrudi a okamžitě za přítomnosti blízkých ztratil vědomí. Hovor na tísňovou linku byl komplikovaný ztrátou signálu, operátorky však okamžitě vyslaly týmy ZZS a dostupnou jednotku SDH s AED z obce Březí. Hasiči byli u pacienta během několika minut a okamžitě zahájili resuscitaci. AED doporučilo výboj a mladíkovi se dostala rychlá a kvalitní pomoc a opakovaná defibrilace ještě před příjezdem týmu ZZS. Posádky ZZS z Mikulova a Hrušovan nad Jevišovkou následně převzaly resuscitaci a pokračovaly v odborné přednemocniční péči za pomocí léků a přístrojů. Společnými silami se u mladíka v terénu podařilo obnovit krevní oběh a ten se postupně probral k vědomí. Už po několika dnech v nemocnici bylo jasné, že se mladý muž bude moci navrátit k plnohodnotnému životu bez zdravotních následků.

AED zvyšuje naději na přežití až na 80 procent
V Jihomoravském kraji je ročně mimo nemocnici postiženo náhlou srdeční příhodou přibližně 700 lidí. Zhruba polovina z nich přímo v terénu zemře. Jen 5-15 procent pacientů má to štěstí, že se po srdeční příhodě vrací zpět do běžného života, a to díky poskytnutí včasné pomoci. S každou minutou prodlevy se zahájením resuscitace klesá naděje na záchranu člověka o 10 procent. Při včas zahájené a správně provedené resuscitaci pomocí AED, která vždy musí být zkombinovaná s masáží hrudníku, se naděje na přežití postiženého pohybuje mezi 70 a 80 procenty. Při náhlé srdeční zástavě často nastane takzvaná fibrilace komor. Právě v této fázi pomůže včasný elektrický výboj,který dá člověku defibrilátor.

Co je to AED
Automatizovaný externí defibrilátor je počítačově řízené zařízení určené pro laiky, které je schopno analyzovat křivku EKG a v případě potřeby vede laického zachránce hlasovými pokyny i pokyny na obrazovce k provedení resuscitace správným způsobem a v případě potřeby i k provedení bezpečné defibrilace.

Defibrilace je odborný postup, který je schopný zrušit významnou poruchu srdečního rytmu vedoucí k zástavě oběhu. Pokud se lidé s takovýmto postižením zdraví setkají, operátorka jim pomocí tísňové telefonní linky 155 poradí, kde najdou nejbližší externí defibrilátor v případě, že je k dispozici, a jak s ním mají pracovat. Pokud je v dané oblasti dostupný defibrilátor u složek IZS, vyšle operátorka na místo kromě výjezdové skupiny ZZS i nejbližší jednotku s AED. V praxi tedy na místo události přijíždí obratem například hasiči nebo policisté, kteří pomohou s resuscitací postiženého za pomoci AED do doby příjezdu týmu ZZS.

K aktivaci AED dochází v Jihomoravském kraji každý den
Systém začal vznikat v městě Brně v roce 2013 ve spolupráci ZZS JmK, Magistrátu města Brna, Fakulty Sportovních studii MU, nadace KB Jistota a dalších partnerů. Postupně se rozvíjel zapojením klíčových partnerů a to HZS a PČR do nynější podoby, kdy je v Jihomoravském kraji registrováno celkem 135 AED. K aktivaci AED dochází každý den minimálně jednou. V roli „first responderů“ zasahují příslušníci HZS, PČR, jednotky SDH, nově i městská policie Brno, a dále AED v rukou soukromníků.
Systém se i nadále rozšiřuje, jen koncem loňského roku přibylo v rámci Brna dalších 27 AED, které financoval Magistrát města Brna. Další rozvoj je možný také díky podpoře evropských projektů.

 

8. 3. 2016 - Spolupráce složek IZS při zásahu vrtulníku LZS

Nové vzdělávací materiály pro složky IZS a veřejnost vznikly v rámci odborné spolupráce Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje, Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje, Policie ČR, Krajské ředitelství Jihomoravského kraje a poskytovatele LZS společnosti ALFA-HELICOPTER, spol. s r.o. Materiály jsou zaměřeny na specifika bezpečné a účinné spolupráce složek IZS v místě přistání vrtulníku LZS a rovněž na bezpečnou a účelnou spolupráci laické veřejnosti u autonehody.
11. 2. 2016 - Pro uživatelský komfort návštěvníků těchto webových stránek jsou nyní všechna videa spustitelná jak na klasických počítačích a noteboocích, tak i v mobilních zařízeních (tablety, chytré telefony) napříč všemi platformami (Windows, iOS, Linux). Videa jsou v novém formátu mp4.
20. 10. 2015 - Seznamte se na stránkách České resuscitační rady s: DOPORUČENÝMI POSTUPY PRO RESUSCITACI ERC 2015.
25. 10. 2014 - Dnes ráno přijaly operátorky ZZS tísňovou výzvu o náhlé ztrátě vědomí mladého muže v restauraci v Źidlochovicích. Operátorky po telefonu ve spolupráci s volající a svědky události zjistily, že muž nereaguje a nedostatečně dýchá. Proto okamžitě vyslaly výjezdový tým ZZS a se svědky zahájily po telefonu resuscitaci...
Více o úspěšné resuscitaci na: www.zzsjmk.cz/aktuality-z-vyjezdu.
30. 9. 2014 - Navazující projekt mezi ZZS JMK a HZS perfektně zafungoval. Při výjezdu ZZS JMK a HZS v Moravském Krumlově byl zachráněn muž v bezvědomí za pomoci AED.
Více o výjezdu na: www.zzsjmk.cz/aktuality-z-vyjezdu.
18. 9. 2014 - V nočních hodinách 12.9.2014 došlo k pokusu o odcizení Automatizovaného externího defibrilátoru, který je umístěn v Brně na ulici ve speciálním boxu. Více o pokusu o odcizení na: www.zzsjmk.cz/z-tisk-konferenci-a-zprav.
18. 9. 2014 - Podívejte se na reportáž První pomoc v Dobrém ránu ČT ze dne 3. září 2014.
9. 6. 2014 - Stáhněte si leták - A4 nebo leták - A6 k výstavě v URBAN CENTRU.
14. 5. 2014 - Stáhněte si leták a podrobný program k akci Brněnské dny bez úrazu.
21. 4. 2014 - Reportáž ČT ze dne 8. dubna 2014 s názvem Masáž srdce naleznete ve čtyřech
vstupech na: www.ceskatelevize.cz.
14. 12. 2013 - Přečtěte si článek „Zahájení projektu AED Brno“ v časopisu pro neodkladnou lékařskou péči Urgentní medicína.
(Truhlář, A., & Drábková, J. (2013). Zahájení projektu AED Brno. Urgentní medicína, 16 (3), 54str.)
25. 10. 2013 - Přidáno nové foto album z „Velké záchranářské akce“.
4. 10. 2013 - Stáhněte si plakát k akci „Velká záchranářská akce“. Akce bude probíhat 10. - 20. října v Olympii Brno.
3. 10. 2013 - Stáhněte si aplikaci „AED v Brně“ do vašeho iPadu v iBookstore.
20. 6. 2013 - Přečtěte si výzvu a připojte se k nám.
14. 6. 2013 - Nový článek z on-line deníku iDNES.cz v sekci Ohlasy.
10. 6. 2013 - Nové články v sekci Ohlasy.
6. 6. 2013 - Nový článek „Defibrilátory rozmístěné po městě zachrání životy“ v sekci Ohlasy.
6. 6. 2013 - Záznam pořadu České televize „Události v regionech (Brno)“ v sekci Ohlasy.
3. 6. 2013 - Stáhněte si pozvánku na výstavu „Přístroje pro život“ v Urban centru Brno.
26. 5. 2013 - Stáhněte si pozvánku k připravované akci „Den s AED“.
26. 5. 2013 - Záznam z vysílání pořadu Otázky a odpovědi Českého rozhlasu Brno v sekci Ohlasy.
22. 5. 2013 - Přidáno nové foto album „Natáčení výukových videí, MU FSpS“.
22. 5. 2013 - Přidáno nové foto album „Natáčení výukových videí, ZOO Brno“.
20. 5. 2013 - Přidáno nové foto album „Natáčení výukových videí, Zelný trh“.
10. 5. 2013 - Stáhněte si leták a plakát k akci Brněnské dny bez úrazu.
22. 4. 2013 - Přidáno nové video „Kardiopulmonální resuscitace“ v sekci Video.
14. 4. 2013 - Nový článek „Defibrilátory mohou zachránit život. Víme jak?“ v sekci Ohlasy.
17. 3. 2013 - Výsledky ankety určené obyvatelům města Brna k rozmístění AED v sekci Ankety.